Dobrovolnictví obecně

Dobrovolníkem je každý, kdo ze své vůle, ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu, vykonává činnost ve prospěch jiných lidí, zvířat, životního prostředí apod. Dobrovolníkem může být opravdu kdokoli, protože všichni máme něco, čím můžeme přispět ostatním. 

Dobrovolnictví je skvělým způsobem, jak se nejen smysluplně realizovat, ale také poznat spoustu zajímavých, podobně smýšlejících lidí, najít mezi nimi nové přátele, naučit se nové věci, získat praxi a respekt svého okolí. 

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Chcete vystoupit z řady a být jiní než ostatní? Chcete si vyzkoušet sami sebe, své schopnosti, dovednosti a nabrat spoustu nových zkušeností? Chcete svůj volný čas věnovat smysluplné činnosti, která pomůže ostatním? Chcete poznat nové, zajímavé lidi s podobným pohledem na svět ? 

 

                                               JE TO SNADNÉ - STAŇTE SE DOBROVOLNÍKEM

 

CO SI ROZMYSLET 

Jako se vším, i s dobrovolnictvím se musí někdě začít. Impulzem je většinou potřeba dělat něco pro druhé, pro svět, alespoň trochu napravit neutěšenou situaci v určité oblasti a dát tak i svému životu větší smysl. Dobrovolnictví je spousta zábavy, ale také hodně práce a zodpovědnosti. Je proto důležité položit si následující otázky:

 

Kolik času mohu dobrovolnickému závazku věnovat?

Ano je to závazek a jedna z prvních otázek, kterou můžete od většiny dobrovolnických organizací čekat, se bude týkat Vašich časových možností. Tady je to jen na Vás. Můžete být dobrovolníkem jednorázovým (různé brigády, jednorázové akce, např. Den zvířat, apod.) nebo dlouhodobým či pravidelným (např. docházet každé pondělí odpoledne do nemocnice předčítat pacientům pohádky).

Zásadou pro každého dobrovolníka by mělo být "Neslibujte, co nemůžete dodržet." To platí hlavně o čase, který vybrané oblasti hodláte věnovat. Není lepšího či horšího dobrovolníka podle toho kolik hodin dobrovolnické činnosti vykoná. Takže si dobře spočítejte své volné chvilky a určete si, kolik z nich chcete věnovat na dobré skutky. Ale když už se k něčemu zavážete, není etické to nedodržet.


Komu nebo kde bych chtěl pomoci?

Když víte proč chcete být dobrovolníkem a kolik na to máte času, lépe se Vám vybírá oblast, ve které se chcete angažovat. Můžete si vybrat jakoukoliv oblast, která je Vám blízká (humanitární, sportu, kulturní, sociální, zdravotní, církevní, ekologie, vzdělávání a další a další). Můžete si sami vyhledat společnosti, sdružení, organizace, které se zabývají oblastí, která Vás zajímá a oslovit je s nabídkou pomoci anebo pokud potřebujete inspiraci či radu, můžete se obrátit na dobrovolnické centrum ve vašem městě či hledat inspiraci na stránkách jako např. Hestia, dobrovolnik.cz, dobrovolnici.cz, apod.

Jak vypadá dobrovolnictví v praxi?

Je dobré si rozmyslet co je pro Vás to "pravé ořechové" a jakým způsoben byste se nejraděj angažovali - chcete-li pracovat s lidmi /organizovat benefiční koncert/ , se zvířaty nebo sám /překládat cizojazyčné texty/; chcete-li prospět tím, co umíte /natírat plot/ nebo čímkoliv jiným /natírat plot/, chcete-li pracovat v přírodě /sázet stromky/ nebo ve městě /organizovat předvolební mítink/; chcete-li pracovat duševně /zpracovávat účetní agendu/ nebo fyzicky /být dobrovolným hasičem/; chcete-li odpočívat /povídat si s babičkami u kafíčka/ nebo být přetížen /administrovat dobrovolnický webový portál/; chcete-li nabídnout sám sebe /zdravé ruce, bystrou hlavu, darovat krev/ nebo svůj majetek /automobilem vyvézt handicapované děti na výlet/ atd.
Ale je toho samozřejmě ještě mnohem, mnohem více.

Jak být dobrým dobrovolníkem

Zde se pokusíme odpovědět na některé otázky, udělit pár rad a shrnout některé předchozí informace.

Čas - vždy mějte na paměti, že dobrovolníkem jste ve svém volném čase a proto slibujte jen tolik času, kolik skutečně můžete poskytnout. Většina organizací ocení Vaši pravidelnost a spolehlivost více než údernickou, ale nevyzpytatelnou účast. I Vám se může stát, že Vás to přestane bavit, jen proto, že si toho naberete moc.
Volte raději organizaci, která Vám je blíž (místně), protože i to dojíždění může časem Vaši odhodlanost sabotovat.

Zábava - vybírejte organizaci podle Vašeho zájmu. Téměř všichni dobrovolníci, kteří někde pracují, se shodnou na tom, že je dobrovolničení baví. V tomto ohledu můžete maximálně realizovat své cíle nebo sny. Tuhle práci neděláte pro peníze a tak můžete skutečně vybírat co Vás zajímá a těší.

Musím být nějak vyškolen(a) nebo vybaven(a)? - jsou oblasti, ve kterých můžete být výtečným dobrovolníkem a stačí Vám na to dvě zdravé ruce. V některých oblastech už musíte disponovat např. organizačními schopnostmi, aby Vaše práce byla přínosem. Jsou ale i takové dobrovolnické činnosti (např. u telefonu na lince důvěry nebo při individuální práci s dětmi), pro které je nezbytné absolvovat výcvik nebo školení. V naprosté většině Vás na tuto věc upozorní při prvním setkání v organizaci a také Vám nabídnou takový výcvik absolvovat.

(převzato a upraveno z dobrovolnik.cz)

CO Z TOHO BUDETE MÍT

  • dobrý pocit ze smyslupné činnosti a z faktu, že díky Vaší práci dostane mnoho útulkáčků naději na mnohem lepší život, pokud mu tím život nezachráníte úplně
  • seznámení s podobně smýšlejícími lidmi, s nimiž budete spolupracovat a možné navázání mnoha přátelství
  • respekt rodiny, přátel, známých a kolegů – všichni hledáme nějaký smysl života, většina z nás chce něčeho důležitého dosáhnout, něco změnit – okolí vždy (i třeba nevědomky) respektuje ty, kteří jsou v tom aktivní a něco dokáží
  • otestujete si a rozvinete své schopnosti a dovednosti, o nichž třeba tušíte, že je máte, ale ještě jste neměli příležitost je náležitě vyzkoušet – poznání sebe sama
  • rozšíření svých komunikačních a sociálních dovedností
  • získání přátel a kontaktů, které se Vám mohou hodit v různých oblastech Vašeho života (práce i soukromý život)
  • praxi k nezaplacení – mnozí z Vás budou (nebo mohou) potřebovat mít co „prodat“ při hledání perspektivního zaměstnání. Spoluprácí s námi můžete získat mnoho zkušeností v práci s lidmi, se zvířaty, s komunikací, tvorbou propagačních i vzdělávacích materiálů, PR a to vše zcela zdarma. Velmi rádi vám v případě potřeby poskytneme potřebné reference.