Co si rozmyslet než si pořídíte zvíře aneb BUĎME ZODPOVĚDNÍ !

Pořídit si zvíře je velká zodpovědnost. Je to živý tvor, který potřebuje, abyste mu kromě základních věcí jako potrava, očkování, ošetření v nemoci, věnovali dostatek času, pohybu, lásky a také disciplíny. Každé zvíře je závazkem na mnoho let s nemalými nároky na váš čas, lásku i finance.

                                       Proto si pečlivě rozmyslete, než si zvíře pořídíte.

Pokud si před pořízením psa důkladně rozmyslíte níže uvedené oblasti a zodpovědně se rozhodnete, zda jste v situaci, kdy si chcete a můžete psa pořídit a pokud ano, tak jakého, vyhnete se tak mnoha vlastním starostem  problémům s řešením nepříjemných a těžkých situací, ušetříte si mnoho času, nervů a peněz. 

Pokud si nemůžete z časových či finančnách důvodů dovolit vlastního pejska, zkuste oslovit útulky ve svém okolí, zda vám neumožní virtuální adopci s návštěvami či venčení svých svěřenců - i to je skvělý způsob jak mít svého zvířecího kamaráda bez každodenních povinností a finančních nároků. 

        1.VELIKOST A POVAHA PSA

          VELIKOST psa má dopady do několika oblastí (platí obecně pro dopělé, zdravé psy):

  • prostor - není vhodné pořídit si velkého psa - zejména energického, mladého - do malého bytu, kde bude trávit většinu času, pes pak nezřídka začne ničit byt, štěkat apod. Mnoho takových psů pak opět končí v útulku. Neplatí stoprocentně, že velký pes do bytu nepatří, jsou velká plemena, která mají nižší úroveň energie apotřebují méně vyžití (anglický mastif) a malá plemena, která jsou hyperaktivní (jack russel teriér a teriéři obecně), přesto je potřeba zvážit velikost prostoru vs. energie a velikost psa
  • čas - větší psi obvykle potřebují delší procházky, více pohybu a tudíž více Vašeho času. Opět platí důležitost plemene (viz předchozí bod), ale pokud aktivní pes nemá dostatek pohybu denně, projeví se ničení, nesociální chování, neposlušnost, štěkání. Ani zahrada není pro psa náhradou za pořádnou každodenní procházku ! 
  • náklady na krmivo  (viz bod 7 níže)
  • náklady na veterinární prevenci a péči (viz bod 8 níže)
  • přemisťování - jorkšíra vždy přemístíte snadněji, než vlčáka nebo dogu, ať se jedná o cestu k veterinářáři, v MHD (někteří řidiči zakazují nástup s velkým psem, když je v autobuse míň místa) nebo když se psovi něco stane a je potřeba ho odnést
  • hlídání - určitě někdy nastane situace, kdy budete potřebovat / muset odjet a bude potřeba, aby vám psa někdo pohlídal. Pokud nemáte ve svém okolí rodinu či přátele, kteří vám psa pohlídají, budete nejspíš shánět psí hotel či podobné zařízení. I zde se ceny odvíjí od velikosti psa, někde dokonce velká plemena nepřijímají.  Má vám kdo pohlídat psa v případě dovolené, služební cesty, pobytu v nemocnici... ?
  • stěhování -  je pravděpodobné, že za dobu vašeho života se psem nastane situace, že se budete muset nebo se budete chtít přestěhovat. Pokud půjde o pronájem,  vězte, že je mnohem snažší najít podnájem s malým psem než s velkým
  • soužití s ostatními zvířaty a lidmi -  pes nemusí vždy dobře reagovat na ostatní zvířata (psy, kočky, domácí zvířectvo) ani na ostatní lidi. Je pravda, že v tomto případě se nejedná jen o velikost, ale zejména o povahu, ale je logické, že čím větší pes je, tím větší je nebezpečí závažnosti incidentu. Proto, pokud  nemáte zkušenosti s velkými plemeny nebo si nejste dostatečně jisti jejich zvládáním a výcvikem, zvažte pořízení menšího plemene, které vám lépe sedne a bude se mnohem lépe ovládat. 
  • délka života  je obecně známo, že velká plemena se dožívají kratšího věku než malá - u velkých plemen se dožití zpravidla pohybuje kolem 8-12 let, u malých nebývají výjimkou 15-tiletí i starší psíci. 

 

         POVAHA A TEMPERAMENT PSA 

 

Výběr psa nemá být založený na fotografii, našem očekávání a plánech, ale zejména na povaze a TEMPERAMENTU (úrovni energie) psa. Jen pokud úroveň energie vašeho psa bude kompatibilní s vaší, budete všchni šťastní.

Stejně jako lidi, i psi mají vrozenou úroveň energie neboli temperament (od hyperaktivních po téměř letargické) a to platí i pro štěňata, temperament se odvíjí jednak od plemene (je proto důležité si zjistit maximum o vybraném plemeni od odborníků nebo z oficiálních zdrojů) a jednak od individuálních, vrozených dispozic. Nenechte se mýlit, z hyperaktivního psa (či štěněte) ani sebelepším výcvikem pecivála neuděláte a z pecivála nikdy nebude pořádný parťák na vaše dlouhé výlety či na agility.

Je obrovsky důležité si uvědomit svou vlastní úroveň energie (jestli raději trávíte čas doma, posezením s přáteli, u televize nebo občasnými lehkými procházkami či zda chodíte denně běhat, často podnikáte dlouhé túry do přírody a jste celkově aktivnější typ) a vybrat si psa, jehož temperament je podobný vašemu nebo lehce klidnější.

Např. hyperaktivní pes, pokud nemá dostatek vybití energie, téměř bez výjimky ničí věci doma či na zahradě a utíká, někdy se frustrace z nedostatku vybití energie projevuje i agresivním chováním.

Častým problém je také nevhodný výběr temperamentního psa, nezřídka ještě velkého a silného (bull plemena, ovčáci, dogy, rotvajleři...), nedostatečně asertivním člověkem, nezvyklým na opravdu důslednou výchovu psa a dodržování stanovených pravidel. Z takového psa se nezřídka stává tyran rodiny, který může být nebezpečný jak vám, tak vaší rodině. Je extrémně důležité si před výběrem psa zrevidovat vlastní povahu, jak se chováte v běžných životních situacích, zda jste důslední, asertivní, vyžadujete pravidla či zda jste spíš klidný pohodář.

Být pohodář není nic špatného, ale nepořizujte si silného, temperamentního psa, brzy mu dojde, že je pánem situace a začně vládnout domácnosti. Náprava tohoto narušení hierarchie nebývá snadná. 

 

Psa nevybírejte podle fotky. Zjistěte si o daném plemenu a konkrétním psovi maximum. Pokud možno, zajděte si se psem na procházku anebo alespoň při výběru psa pozorujte jeho chování a snažte se určit, zda se jedná o psa s velmi nízkou úrovní energie či naopak o vysokou a přemýšlejte, zda tato energie odpovídá energii vaší, vašemu životnímu stylu a vaší povaze. Jen tak budete všichni se vzájemným soužití spokojení.  

 

        2. VĚK PSA

Každý věk má své výhody a nevýhody. Je hodně důležité uvědomit si vše, co s daným věkem souvisí. Pokud si pořizujete štěně, je nutné počítat s tím, že nebude mít hygienické návyky a bude trvat několik týdnů, než si je osvojí, doma obvykle při svých hrách ničí nábytek, boty a další věci, je náchylný k nejrůznějším onemocněním štěněcího věku a nemá žádnou předchozí výchovu.

Připravte se tedy na minimálně několik týdnů utírání loužiček, na rozkousané boty, tašky, okousaný, poškrábaný nábytek, poshazované dekorace, apod. Stejně jako na pravidelné a důkladné očkování a vštěpování základní výchovy. Je také třeba počítat, že pes žije cca 10-15 let, pořízením štěněte se tedy uvazujete ke starosti o psa na celé tyto roky.  

 Při koupi či pořizování štěněte si dejte dobrý pozor, na jeho původ. Dnes jsou totiž hojně rozšířeny komerční množírny psů, kde jsou psi nejen chováni v naprosto nehumánních podmínkách, ale hlavně velká většina těchto štěňat má vrozené vady a deformace, které jsou pro chovatele velmi finančně náročné a nezřídka bývají důvodem předčasného úmrtí psího kamaráda. Více o komerčních množírnách si můžete přečíst ZDE.

Zajímejte se o původ svého psa ! 

Dospělý pes, kterého nejčastěji získáte právě z útulku, už naopak hygienické návyky zpravidla mívá, může mít i základní výcvik poslušnosti, má už formovanější povahu, nemusíte se tolik obávat poničení bytu a nebude třeba investovat tolik času, energie a trpělivosti do účení základních návyků. Je to také závazek na kratší dobu. 

U staršího psa  (nad 9 let) je třeba počítat s potenciálními zvýšenými náklady na veterinární péči a sníženou energií. Neplatí to samozřejmě pro všechny psy, mnoho 9-ti letých psů  má energii mladíků a nemálo 9-tiletých psů různých velikostí je zdravých jako řípa.  Starší psi jsou obvykle  klidnější, nenáročnější a bývají skvělými společníky starších lidí, kteří uvítají jejich nižší úroveň energie a jsou natolik zodpovědní, že si ve svém věku nechtějí mladého psa pořizovat. Staší pes může být ale také skvělým parťákem mladších lidí s klidnějším způsobem života, kteří nemají potřebu investovat mnoho času do dlouhých procházek, výcviku, učení základních návyků apod.

Někteří lidé mají obavu z toho, že pokud adoptují dospělého či staršího psa, který má jisté návyky a vzorce chování, nepůjde tyto návyky změnit. NENÍ TO PRAVDA. Dnes a denně při své práci se psy vidíme, že staré rčení "starého psa novým kouskům nenaučíš" platí spíše pro lidi než pro psy. U psů je naopak dobře možné radikálně změnit předchozí návyky a zásadně upravit chování psa v určitých situacích. Nejde to samozřejmě ze dne na den, chce to důslednost a trpělivost, ale v naprosté většině případů je to opravdu možné a to bez ohledu na věk. 

​        3. ČLENOVÉ DOMÁCNOSTI (případně další lidé, kterých se vaše rozhodnutí pořídit si psa, dotkne)

Chcete psa jako dárek pro sebe nebo někoho blízkého? Pak vězte, že jedním z nejčastějších důvodů umístění  vrácení psa do útulku je právě nevhodný "dárek", kdy člověk dostane od známých či rodiny psa, o kterého se nemůže či nechce starat anebo s tímto "dárkem" nesouhlasí jeho rodina, domácí či další lidé, jichž se pořízení psa nějak dotýká.

Stejně časté je umístění psa do útulku po rozchodu partnerů.

Proto, pokud si pořizujete psa, vždy se řádně ujistěte, že váš partner, další členové rodiny, spolubydlící, domácí apod. s pořízením psa souhlasí a jsou na něj připraveni, případně jsou ochotni vám ho v případě potřeby pohlídat. Proberte pořízení psa se všemi lidmi z vašeho okolí, jichž se pořízení psa zásadně dotkne. 

Obzvlášť  v případě partnerského vztahu je třeba si důkladně ujasnit, že oba partneři vybraného psa nejen chtějí, ale mohou se o něho starat, jsou připraveni na povinnosti, které péče o psa přináší, rozmysleli si, zda jim pes zapadá do jejich stylu života (např. není vhodné si pořizovat psa, pokud mají oba náročné zaměstnání, v kterém tráví přes 10 hod denně či hodně cestují apod.).

Také je důležité uvažovat o tom, kdo se o psa postará v případě ukončení vztahu. Ačkoli málokdo uvažuje v průběhu vztahu nad jeho koncem, pořád platí, že pes je závazkem na cca 10 let a bude třeba se o něj starat i v případě, že vztah nepřetrvá. Jste na to opravdu připraveni ? 

Další důležitou oblastí je přítomnost dětí v domácnosti. Před pořízením dospělého psa je vhodné vyzkoušet, jak reaguje na dítě  (nejde jen o agresivitu, ale například také alergie či přilišnou hyperaktivity psa, který by svým zbrklým chováním mohl velmi malému dítěti ublížit apod. ) a dítě na psa a také být připraven na řešení případných problémů jinou cestou, než vracením psa do útulku. 

Případně, pokud dítě plánujete, je třeba promyslet vhdoný výběr psa tak, abyste se zvládli starat o psa i dítě.

4. VÁŠ ŽIVOTNÍ REŽIM A STYL

Souvisí jednak s kompatibilní energií vás a vašeho psa a jednak je hodně o tom, zda vám váš denní režim a životní styl umožňuje věnovat psovi potřebný čas a péči.

Trávíte většinu pracovního týdne v práci? Hodně cestujete, ať pracovně či soukromě? Trávíte hodně času posezením či akcemi s přáteli?  Pokud ano, není příliš vhodné si pořizovat psa a už vůbec ne velkého, mladého, temperamentního. Věřte, že nebudete šťatni vy ani on, budete se vracet do poničeného bytu, pes bude utíkat, budete se muset omezovat ve svých oblíbených činnostech či shánět hlídání, mít výčitky, že se o psa řádně nestaráte. I to jsou velmi časté útulkové scénáře.

Mnoho lidí si pořizuje psa na základě jedné představy ideálního trávení času (např. příjemná představa výletů o víkendech), ale už si neuvědomí každodenní psovy potřeby, starost o psa při plnění ostatních povinností či při oblíbených činnostech (cestování, společenské akce apod).  Promyslete, zda máte dostatek času a vůle zajistit psovi potřebný pohyb a péči každý den a na mnoho let.

5. PROSTŘEDÍ, VE KTERÉM ŽIJETE

Žijete v malém bytě? Pak je na zvážení pořízení velkého psa. Bydlíte v podnájmu? Pak je důležité se ujistit, že pro domácího a sousedy není pes problém. Bydlíte v domě bez oplocení? Pak je třeba řešit, kde bude pes v době vaší nepřítomnosti a jak zajistíte, že nebude utíkat. Bydlíte v bytě, kde může sousedům vadit, že pes štěká? Pak je vhodné se buď ujistit, že pes, kterého si osvojujete, je zvyklý být sám doma a neštěká či vědět, že budete velkou většinu času se psem doma nebo ho budete mít s sebou. Bydlíte v bytě a máte rádi, když je vše nablýskané, čísté, upravené? Pak je třeba zvážit, že pes bude chodit domů z procházek mokrý, zablácený či může trvat, než ho naučíte hygienické návyky apod.

Před pořízením psa si upřímně odpovězte na tyto a podobné otázky. 

 

        6. NÁHRADNÍ HLÍDÁNÍ V DOBĚ VAŠÍ NEPŘITOMNOSTI

Je jisté, že za dobu svého soužití se psem budete potřebovat někam odcestovat (pracovně, soukromě, ze zdravotních důvodů) a bude tedy třeba, aby vám psa někdo pohlídal. Před pořízením psa si dobře rozmyslete, zda máte blízké či známé, kteří vám mohou psa pohlídat a ověřte si to s nimi. V opačném případě si také promyslete alternativy (psí hotely) a ceny za hlídání (obvykle se pohybují kolem 250 Kč/den a liší se dle velikosti zvířete a náročnosti hlídání). 

 

        7. NÁKLADY NA KRMIVO

je dobré si spočítat, kolik vás zhruba bude stát krmivo na měsíc pro vašeho nového kamaráda. Rozmyslete si také, čím budete krmit - jak pokud jde o volbu mezi granulemi/konzervami/vařeným jídlem anebo pokud jde o supermarketová vs. kvalitní (prémiová, superprémiová krmiva).

Pokud půjdete cestou nevařené stravy, velmi doporučujeme krmit kvalitními krmivy, protože s velkou pravděpodobností co utratíte na krmivech, to ušetříte později na veterinární péči.

 Pro příklad uvádíme průměrnou denní spotřebu dle váhy psa (spotřeba se může lišit dle značky krmiva, vždy kontrolujte instrukce).   Dále je třeba si uvědomit, že pokud bude váš pes muset užívat speciální granule kvůli onemocnění (ledviny, játra, zažívací trakt, alergie..), je nutné počítat až s trojnásobnými náklady na krmivo. 

 

Váha           psa spotřeba granule na den/měsíc spotřeba konzervy na den/      měsíc náklady granule na  měsíc  (kvalitní) náklady konzervy na  měsíc (kvalitní)
5kg 110 g / 3, 4kg  200 g / 6kg cca 400 Kč cca 450 Kč
20 kg        320 g / 10 kg  800 g /  24 kg cca 900 Kč cca1800 Kč
40 kg 550 g / 17kg 1600 g /  48 kg cca 1800 Kč cca 3600 Kč
60 kg 690g  / 21 kg 2400 g / 74 kg cca 2200 Kč cca 5400 Kč


8. DALŠÍ NÁKLADY

            Jedná se jen o základní oblasti, které pro majitele psa budou představovat další investice:

Veterinární výlohy

 Veterinární výlohy jsou pravidelné (odčervení, očkování, péče o srst/chrup) a nárazové (léčba onemocnění, operace.)

 Mnohdy platí, čím větší pes, tím více zaplatíte, protože cena některých veterinárních přípravků, léků i zákroků se odvíjí od váhy a velikosti psa (např. očervení pro psa do 10kg Vás přijde zhruba na 70 -200Kč, pro 40kg psa na 280 - 800Kč)

Příklady úkonů:

Očkování a odčervení :  cca 1200 Kč/rok

Odběr krve základní : od 250 Kč

Šití rány s lokální nestezií : cca 1500 Kč

Vyšetření a léčba infekce antibiotiky: cca 1000 Kč

Čištění úší : cca 400 Kč

Operace s anestezií: 4 000 - 50 000 Kč

Poplatek za psa

Základní sazba poplatku za psa a kalendářní rok činí v rodinném domě 750 Kč (za druhého a dalšího psa 1 000 Kč), v bytových domech 1500 Kč (za druhého a dalšího psa 2 200 Kč). V okrajových částech města činí sazba poplatku za jednoho psa  a kalendářní rok v rodinném domě 250 Kč (za druhého a dalšího psa 300 Kč), v bytových domech 750 Kč (za druhého a dalšího psa 1 000 Kč). Pokud je držitel psa poživatelem invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmů, anebo poživatelem sirotčího důchodu, činí sazba poplatku za 1 psa za kalendářní rok maximálně 200 Kč. Podrobný rozpis sazeb je uveden ve vyhlášce č. 6/2010.

Kotec a bouda

Pokud s Vámi Váš pes nebude permanentně bydlet v bytě, budete nejspíš potřebovat kotec a zateplenou boudu, ve které může pes bezpečně přebývat i v zimě.

Cena velké zateplené boudy se pohybuje mezi 7 000 - 10 000 Kč, ceny kotců se pohybují mezi 10 000 - 15 000 Kč.  

_______________________

 

 TIPY, CO SI ROZMYSLET, NEŽ SI POŘÍDÍTE ZVÍŘE, NAJDETE TAKÉ NA STRÁNKÁCH VETERINÁRNÍ KLINIKY AVETUM