Komerční množírny a individuální množitelé

 

Každý z nás, kdo se více pohybujeme v "psím světě" a obzvlášť my, kteří provozujeme útulky, azyly a depozita, víme o tom, že existují MNOŽÍRNY PSŮ a menší individuální chovatelé, kteří účelově množí psy s neznámým rodokmenem za účelem zisku. 

 

Zejména v posledních letech stále více lidí vydělává  na ZÁJMU VEŘEJNOSTI O ŠTĚŇATA NEJRŮZNĚJŠÍCH MÓDNÍCH ČI POPULÁRNÍCH PLEMEN  (buldočci, čivavy, jorkšíři, jack russel teriéři, kavalíři, westíci, bišonci, pitbullové a mnoho a mnoho dalších). 

 

Zájemci obvykle mají na výběr mezi ŠTĚŇATY S PP A ŠTĚŇATY BEZ PP. Rozdíl v jejich ceně se může vyšplhat do mnoha tisíc. Lidé, kteří zrovna neplánují svého psa chovat pro výstavy, mnohdy nevidí důvod, "PROČ ZBYTEČNĚ UTRÁCET MNOHO TISÍC NAVÍC ZA PSA S PP, KDYŽ SI MOHOU KOUPIT ČASTO LEVNĚJŠÍHO PSA BEZ PP".

 

TO JE OBROVSKÁ CHYBA. Nejenže svou neznalostí a/nebo záměrnou snahou ušetřit:

 

-  PODPORUJÍ OTŘESNÉ, NELIDSKÉ PODMÍNKY KOMERČNÍCH MNOŽÍREN, v nichž množírenští psi žijí

 - vystavují se MNOHEM VYŠŠÍM NÁKLADŮM NA PÉČI O PSA v průběhu jeho života v důsledku nekvalitního rodokmenu psa, nekvalitních podmínek chovné feny a nedostatečné péče o štěně po narození (tyto náklady nezřídka MNOHONÁSOBNĚ PŘEVYŠUJÍ cenu, kterou by majitel zaplatil za zdravé štěně s PP. Nehledě na to, že mnoho neudaných štěňat z množíren končí pohozených různě u popelnic či v lese anebo končí v útulcích, kde nezřídka tráví celý svůj život)

 

BÝT ZODPOVĚDNÝM CHOVATELEM A DŮKLADNĚ SE ZAJÍMAT O PŮVOD SVÉHO ŠTĚNĚTE JE JEDINÝ ÚČINNÝ BOJKOT PSÍCH KONCENTRÁKŮ, NEKVALITNÍCH INDIVIDUÁLNÍCH CHOVATELŮ A NADPRODUKCE ŠTĚŇAT S MNOHA VROZENÝMY VADAMI. 

 

 

MATERIÁLY, INFORMACE

KRÁTKÁ PREZENTACE O MNOŽÍRNÁCH S PŘÍBEHY A RADAMI:

 

 

 

PODÍVEJTE SE NA VIDEO Z MNOŽÍRNY:  https://www.youtube.com/watch?v=s5MTS8Wqy9I

 

 

FOTKY Z MNOŽÍRNY:  ZDE  a níže (foto z množírny v Chvalešovicích)

 

Jak poznat množitele

 •    Množitelé se snaží svá štěňata udat nejčastěji na internetových inzerentních serverech, jako je Bazoš, Sbazar, Mazlíčci, Inzerce psů, vlastně na jakékoliv inzerentní stránce! Fotky jsou často nereprezentativní, ale někdy jde o na roztomile provedené fotky štěňat. Množitelé jsou schopni zablešené a špinavé štěně vykoupat a načinčat nebo použít fotky úplně jiných psů od jiných chovatelů či z internetu. Jsou vynalézaví! Samozřejmě zde bude popsáno, že pejsci jsou očkovaní a odčervení.
 •     Nabízí štěňata v nízkém věku. Běžný věk k odběru je 8 týdnů, množitelé nabízejí 7, 6, dokonce i 5 či 4 týdenní štěňátka! 
 •    Chová více plemen! Zkontrolujte si na googlu/bazosi.. telefon, email, pokud najdete od nabízejícícho více plemen, je to jasný alarm. Profesionálové chovají jen jedno plemeno, naprostou výjimkou jsou dvě.
 •    Množitel neumožní návštěvu, a pokud ano, donese za dveře jen jedno štěně. Když už Vás vezmou domů, na pejscích je vidět, že jsou nervózní.
 •    Štěňata jsou někdy špinavá, hubená, oči zalepené, mají mizernou veterinární péči a mnohdy nebývají očkována ani odčervena, často průjmují (Mohou mít falešný očkovací průkaz).
 •     Množitelé velmi rádi štěně dovezou na domluvené místo, pumpu apod., aby odpadla návštěva chovného zařízení či matky.
 •     Odmítne s různými výmluvami ukázat rodiče pejska, někdy může ukázat matku, ale opět je vidět, že není zvyklá na kontakt s lidmi (dnes už někdy neplatí, množitelé mají někdy několik reprezentativnějších fen, které vydávají za matku)
 •     Pokud budete chtít vycouvat z koupě štěněte, množitel ochotně nabídne snížení ceny.
 •     Nikdy nemluví o kupní smlouvě, která má být samozřejmostí!
 •     Bude se snažit využít Vašeho soucitu, že nebudete chtít pejska ve stávajících podmínkách nechat. („Ale mě ho chudinky bylo tak líto, přeci jsem ho tam v tom prostředí nemohla nechat. Zachránila jsem alespoň jednoho.“) Je to velmi drsné, ale: KOUPÍ KAŽDÉHO ŠTĚNĚTE FINANČNĚ „NAKOPNETE“ MNOŽITELE V JEHO ČINNOSTI!
 •    Množitelé mění rychle telefonní čísla, maily, dokonce se i častěji stěhují, ihned po předání štěněte přestávají komunikovat! Odmítají jakoukoli další odpovědnost za prodané štěně!

POZOR: Množitelé dnes mají často webové stránky, vydávají se za oficiálně registrované FCI chovatelské stanice, ačkoliv k tomu nemají oprávnění. Kvůli iluzi čistoty si můžeme myslet, že jde o seriózní chovatele. Pokud však někdo chová sice v jakžtakž čistém prostředí, avšak ve velkém množství, psi mají omezený život jen na kotec a rození. Nenechte se tímto zmást! Např. po krátkém hledání na internetu můžete narazit na pseudochovatele shi-tzu, kteří se chlubí tím, že mají na zahradě čisté řady budek pro psy. Je toto profesionální chovatelství? I když chovatel nesplňuje ty nejhorší vlastnosti chovatele – tedy jeho zvířata nevypadají až tak zuboženě, žijí v relativně čistém prostředí, pořád jde o množitele! Množí bez ohledu na genetiku, zdravotní stav a psychickou pohodu psů! Jsou i takoví množitelé (spíše množitelky) malých roztomilých plemen, které je chovají doma, ale opět profesionalita chybí a tyto chovatelky zaplavují trh nekvalitními psy, které prodávají v „atraktivním balení“ – se sadičkou v podobě plyšáka a granulek. Vše to je opět lehký byznys na lidech, kteří chtějí vysněné plemeno hned a levně. Nepodporujte ani tento druh množitelství, kde zvířata sice přímo nemusí trpět, ale přesto chov neprobíhá tak, jak by měl, což napomáhá ke zvyšování psí populace u nás a zaplňování útulků.

 

 

POKUD SI VY SAMI NEBO VAŠI BLÍZCÍ nebo KOLEGOVÉ CHCETE POŘÍDIT ŠTĚNĚ,NEKUPUJTE ŠTĚNĚ BEZ PP !